Ezen az oldalon a gyomortükrözéssel kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket találja.

Mi történik a gastroscopia során?

A gastroscopia (gyomortükrözés) a gyomor betegségeinek, mint például gyulladás vagy fekély kizárására vagy igazolására szolgál. 

A vizsgálat során a gastroscopnak nevezett eszközt használunk a nyelőcső, a gyomor és a nyombél (a vékonybél kezdeti része) megtekintésére. 

A gastroscop hajlékony, világító cső, melynek a végéhez videokamera csatlakozik. A videokamera képe képernyőn jelenik meg. 

A műszerbe bevezetett biopsziás fogó segítségével szövetmintát vehetünk vagy hurok segítségével polipot (jóindulatú daganatot) távolíthatunk el.

Mikor végzünk gastroscopiát?

  • Idült vagy visszatérő gyomorégés, hányinger, hányás 
  • Gyomorfájdalom
  • Nyelési nehezítettség
  • Fekete vagy véres széklet
  • Vérszegénység
  • Ok nélküli fogyás
  • Fekélygyanú
  • Nyelőcső vagy gyomor daganat esetén

Hogyan kell felkészülni a gyomortükrözésre?

A gastroscopiát megelőzően tájékoztatást kap a vizsgálat menetéről és az esetleges kockázatokról. Ebbe beletartozik a vizsgálat megkönnyítését szolgáló gyógyszerekről történő felvilágosítás is.

Ha rendszeresen gyógyszert szed, a vizsgálat napján a gyógyszerek bevételét a kezelőorvossal egyeztetni kell. Szükség lehet néhány gyógyszer, pl. a véralvadásgátló készítmények néhány nappal korábbi elhagyására. Más gyógyszer, pl. vérnyomáscsökkentő vagy szívgyógyszer kevés vízzel történő bevétele a vizsgálat reggelén is szükséges.

A vizsgálat éhgyomorra történik, ezért a tükrözés előtt 8 órával szilárd ételt már ne fogyasszon, 3-4 órával előtte folyadékot se igyon. Ha altatásban történik a vizsgálat, a gastroscopiát követően 8 órán át autót nem vezethet, ezért a vizsgálatra kísérővel kell jönni. 

A gastroscopiát követően, amíg a torokzsibbadás el nem múlik, kb. 30-45 percig enni vagy inni nem lehet.

A gyomortükrözés előtt beleegyező nyilatkozatot kell aláírnia.

Hogyan történik a vizsgálat?

Röviddel a vizsgálat előtt a torkot spray segítségével érzéstelenítjük. Ennek íze kesernyés, a hatása 30-60 percig eltart, gombócérzetet okoz a torokban. Ha eltávolítható fogsora van, akkor azt ki kell venni.

Rövid időre, amíg a vizsgálat tart, vénába adott altató-kábító injekció segítségével elaltatjuk. A gastroscopia általában 5-10 percig tart. A beteg a bal oldalán kényelmesen fekve helyezkedik el. A fogak közé csutorát (szájterpeszt) helyezünk, hogy a száj nyitva maradhasson és a műszert ne harapja meg.

A gastroscop torokba érésekor egyet nyelni kell, hogy a műszer tovább haladjon a nyelőcsőbe. Ezt követően lassan, óvatosan toljuk lefelé a gastroscopot a gyomorba, majd a nyombélbe.

Az orvos a képernyőn a nyelőcső, a gyomor és a nyombél nyálkahártyáját belülről vizsgálva látja a gyulladást, esetleges fekélyt, szűkületet, vérzést vagy daganatot. Ha szükséges, szövettani vizsgálatra mintát tud venni. A mintavétel is fájdalmatlan. 

Lehetőség van terápiás beavatkozásokra, például polip eltávolításra vagy vérzés csillapítására is.

A vizsgálatot követően az altató-kábító gyógyszerek hatását másik, vénába adott injekcióval felfüggesztjük, majd 30-60 percig megfigyelés alatt tartjuk.

Milyen következményei vagy szövődményei lehetnek a gyomortükrözésnek?

Az érzéstelenítőspray hatására a tükrözést követően torokfájás, torokzsibbadás jelentkezhet. 

Mivel a vizsgálat során a jobb látási viszonyok elérése érdekében levegőt fújunk a gyomorba, a gastroscopiát követően rövid ideig teltségérzet is jelentkezhet.

Vérzéses vagy nyálkahártya sérüléses szövődmény csak extrém ritkán jelentkezik. 

Ha nem jól rögzített fogpótlása van, a behelyezett csutora (szájterpesz) a fogpótlást károsíthatja.

Extrém ritka esetben, 1000 vizsgálatból 1-nél kevesebbszer az altatószer légzési vagy keringési problémákat okozhat. 

Bár az altató csak rövid ideig tartó alvást okoz, a vizsgálat után néhány órán át még fáradtságérzet, csökkent koncentrálóképesség jelentkezhet.