Ezen az oldalon a vastagbéltükrözéssel kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket találja.

Mi történik a colonoscopia során?

A colonoscopia végzésekor a vastagbelet polipok (jóindulatú daganatok) vagy egyéb kóros elváltozások kimutatása céljából vizsgáljuk.

A béltükrözés során eltávolítjuk a később elrákosodásra hajlamos polipokat. 

A vizsgálat során colonoscopnak nevezett eszközt használunk a teljes vastagbél és szükség esetén a vékonybél utolsó 10-20 cm hosszú szakaszának megtekintésére. 

A colonoscop hajlékony, kb. 1,5 m hosszú, 1 cm átmérőjű világító cső, melynek a végéhez videokamera csatlakozik. A videokamera képe képernyőn jelenik meg. 

Ha a vizsgálat során kóros nyálkahártya eltérést vagy polipot látunk, a műszerbe bevezetett biopsziás fogó segítségével szövetmintát vehetünk vagy hurok segítségével a polipot (jóindulatú daganatot) eltávolíthatjuk. A kivett szövetmintát mikroszkópos vizsgálattal pontosabban értékelhetjük.

Mikor végzünk colonoscopiát?

  • Székelési rend megváltozása
  • Elhúzódó, ismert ok nélküli hasi fájdalom
  • Véres széklet
  • Vérszegénység
  • Étvágytalanság, ok nélküli fogyás
  • Idült hasmenés
  • Idült székrekedés
  • Vastagbél daganat gyanúja 
  • Vastagbélrák szűrés esetén

Hogyan kell felkészülni a vastagbél tükrözésre?

A colonoscopiát megelőzően szakorvosi vizsgálat során pontos tájékoztatást kap a vizsgálatra való előkészületről, a béltükrözés menetéről és az esetleges kockázatokról. Ebbe beletartozik a vizsgálat megkönnyítését szolgáló gyógyszerekről történő felvilágosítás is.

Ha rendszeresen gyógyszert szed, a vizsgálat napján a gyógyszerek bevételét a kezelőorvossal egyeztetni kell. Szükség lehet egyes gyógyszerek, pl. a véralvadásgátló készítmények néhány nappal korábbi elhagyására. Más gyógyszer, pl. vérnyomáscsökkentő vagy szívgyógyszer kevés vízzel történő bevétele a vizsgálat reggelén is szükséges.

A vizsgálat tiszta vastagbéllel, éhgyomorra történik, ezért a tükrözés előtt fontos a következők pontos betartása: 

  • a vizsgálat előtt 5 nappal magvas ételt, babot, borsót, káposztát, salátát, paprikát vagy paradicsomot, szőlőt ne fogyasszon. 
  • A vizsgálat előtti napon reggelizhet és ebédelhet, este 19 órakor kell elkezdeni a béltisztitó folyadék ivását. A készítményt az orvos által adott receptre patikában kapja meg. 4 liternyi sós-keserű folyadék lehűtve, szörppel vagy citrommal ízesítve iható, 15 percenként 2 dl adagban, amíg el nem fogy. Mellé cukros teát, limonádét vagy világos színű szűrt gyümölcslevet minél nagyobb mennyiségben fogyasszon a jobb tisztulás érdekében. A bél teljes kitisztulása elengedhetetlen a vizsgálat minél jobb értékelhetőségéhez! A megfelelő kitisztultságot az jelzi, ha a végbélen át már csak tiszta folyadék ürül.
  • A vizsgálat reggelén 3 órával a vizsgálat kezdetéig fogyasszon folyadékot, hogy ne kiszáradva érkezzen a béltükrözésre.
  • A vizsgálatra laza ruházatban jöjjön, mert a vizsgálatot követően a bélcsatorna még levegőt tartalmaz, a szoros ruházat ilyenkor szűk lehet.
  • A béltükrözés altatásban történik, a colonoscopiát követően 8 órán át autót nem vezethet, ezért a vizsgálatra kísérővel kell jönni. 

A colonoscopia előtt beleegyező nyilatkozatot kell aláírnia.

Hogyan történik a vizsgálat?

Rövid időre, amíg a vizsgálat tart, vénába adott altató-kábító injekció segítségével elaltatjuk. A colonoscopia általában 30-45 percig tart. A beteg kényelmesen hanyatt fekve helyezkedik el. Ha eltávolítható fogsora van, akkor azt ki kell venni. 

A colonoscopot a végbélnyíláson keresztül   óvatosan toljuk felfelé a vékonybéllel való találkozási pontig. Ezt követően lassan húzzuk ki a vizsgáló eszközt, közben folyamatosan figyelve a vastagbél falát.

A jobb látási viszonyok kedvéért levegőt pumpálunk a bél üregébe. 

Az orvos a képernyőn a vastagbél nyálkahártyáját belülről vizsgálva látja a gyulladást, esetleges szűkületet vagy daganatot. Ha szükséges, szövettani vizsgálatra mintát tud venni. A mintavétel szintén fájdalmatlan. 

Lehetőség van terápiás beavatkozásokra, például polip eltávolításra vagy akár vérzés csillapítására is.

A vizsgálatot követően az altató-kábító gyógyszerek hatását másik, vénába adott injekcióval felfüggesztjük, majd 60 percig megfigyelés alatt tartjuk.

A colonoscopiát követően, amíg a gyógyszerhatás el nem múlik, kb. 60 percig enni vagy inni nem lehet.

Milyen következményei vagy szövődményei lehetnek a vastagbél tükrözésnek?

A vizsgálatra történő előkészítés során elfogyasztott nagy mennyiségű béltisztító folyadék illetve ezzel járó hasmenés kellemetlen.

Mivel a vizsgálat során a jobb látási viszonyok elérése érdekében levegőt fújunk a vastagbélbe, a colonoscopiát követően mellékhatásként rövid ideig haspuffadás és enyhe hasi fájdalom jelentkezhet.

Igen ritka (1000 vizsgálatból kevesebb, mint 1) esetben az altatószer légzési vagy keringési problémákat okozhat. 

Összeségében, beavatkozást igénylő szövődmény igen ritkán, 1000 vizsgálatból egynél fordul elő. Ezek közül a ritka szövődmények közül a leggyakoribb a polip eltávolítását követő vérzés. A vérzés rendszerint endoscopos módszerekkel elállítható, műtéti beavatkozás általában nem szükséges. 

1000 vizsgálatból 1-nél kevesebb esetben,   általában polipeltávolitást követően a vastagbél fala kilyukadhat, ami műtéti beavatkozást tesz szükségessé. 

A fent említett, esetleges vérzéses vagy kilyukadásos szövődmények veszélye miatt a nagyobb kockázattal járó polipokat kórházi körülmények között szoktuk eltávolítani. 

Bár a vizsgálat kezdetekor adott altató csak rövid ideig tartó alvást okoz, a vizsgálat után néhány órán át még fáradtságérzet, csökkent koncentrálóképesség jelentkezhet.

Mi a távoli következménye, ha polipot találnak a vizsgálat során?

Polipokat általában a vizsgálatok harmadánál találunk. 

Ha egyetlen, kisméretű un. hyperplasztikus polipot találunk illetve távolítunk el, akkor a következő vastagbéltükrözést 10 év múlva elegendő elvégezni. 

Ha több, nagyobb vagy egyéb szövettani eredményű polipot távolítunk el – mivel ez nagyobb daganatkockázatot jelent – a következő vastagbéltükrözés időpontját a kezelőorvos fogja javasolni.